DGvY854UAAASTuh

Solární panely pomáhají při problémech s pitnou vodou

Lidé dokážou přežít bez vody pouze 3 dny. To je důvod, proč nejen lidé žijící v oblastech, které mají nedostatek vody nebo problém s pitnou vodou, si uvědomují nutnost řešení tohoto velkého, ne-li největšího světového problému. I vědci se snaží stále naléhavěji poukazovat na globální problémy světa, které je třeba urgentně řešit. Přicházejí s vynálezy pomáhajícími obnovit ekosystém naší planety, snaží se nacházet alternativní zdroje energie a usnadnit život v oblastech s nepříznivými podmínkami. K takovému vynálezu patří i zařízení na získávání pitné vody z ovzduší pomocí solárních panelů.


Cílem nové technologie je dostat se z pozice "nedostatku na množství vody", jak říká sám vynálezce inovativních hydro panelů Cody Friesen. Společnost Zero Mass, které je Cody Friesen zakladatelem a generálním ředitelem dala produktu pojmenování Source.
 


Zdroj: http://www.dailystar.com.lb/ArticlePrint.aspx?id=421551&mode=print

Myšlenka získávání vody z ovzduší se zrodila před šesti lety na Arizonské státní univerzitě, kde působí C. Friesen jako profesor inženýrství a vědecký pracovník řídící 11-členný tým zabývající se výzkumem alternativní energie.

Myšlenka získávání vody z ovzduší se zrodila před šesti lety na Arizonské státní univerzitě, kde působí C. Friesen jako profesor inženýrství a vědecký pracovník řídící 11-členný tým zabývající se výzkumem alternativní energie.

Source se dají instalovat do různých institucí, jako jsou školy, kanceláře, obytné domy. Jejich prioritní využití je však v oblastech, které trpí nedostatkem pitné vody. Ať už v důsledku své geografické polohy nebo například v důsledku jejich zničení přírodními katastrofami. Takovými oblastmi jsou i Libanon či hurikány zničené Portoriko, kde už několik takových panelů bylo nainstalováno a úspěšně funguje. Dokonce panely, které jsou nainstalovány i v Arizoně, v oblastech s nižší vlhkostí vzduchu, produkují přibližně stejné množství vody jako v mokrých oblastech. Momentálně jsou panely nainstalovány již v 8 zemích.
 

Zdroj: https://medium.com/@CodyFriesen/a-vision-for-democratizing-water-14e7b148527f

Source hydro panely jsou určeny pouze pro produkci pitné vody. Technologie totiž není schopna vyprodukovat dostatečné množství vody pro její běžnou domácí či průmyslovou spotřebu.

Celý systém se skládá ze speciálně upraveného solárního panelu. Uprostřed panelu se nachází fotovoltaická část vyrábějící elektrickou energii, která celý panel pohání, díky čemuž je celý systém soběstačný. Po bocích se nacházejí panely z porézního materiálů produkující prostřednictvím slunečního záření teplo. V jejich nitru se nachází patentovaný materiál, který absorbuje vlhkost ze vzduchu. Absorbovaná vlhkost je následně vytažena z panelu na povrch, kde se přemění na vodu. Pod panelem se nachází 30 litrová nádrž zachycující tuto vodu, která tam z hydro panelu stéká. Voda je následně filtrována přes minerální blok, který jí přidá důležité stopové prvky - vápník a hořčík a upraví hodnotu pH vody na mírně zásaditou. Tím se zajistí, že voda bude nezávadná a pitná. Pomocí těchto hydro panelů by mělo být možné takto vyrobit až 5 litrů vody za den.
 


Zdroj: https://twitter.com/zeromasswater

Celý systém je založen na propracovaném systému algoritmů, sdílení informací mezi jednotlivými panely se záměrem co nejefektivnějšího zužitkování vlhkého vzduchu pro tento účel.  

Cena Soure je 4 500 amerických dolarů - 2000 dolarů za každý ze dvou panelů a 500 dolarů za instalaci. S rozšířením produkce je i předpoklad snížení jejich ceny. Otázkou však zůstává návratnost ceny panelů. Pokud vezmeme v úvahu, že dospělý člověk ročně vypije kolem 1 000 litrů vody, přičemž kupuje balenou vodu, tak návratnost panelů by mohla být něco kolem 5 let. U nás, kde máme kvalitní pitnou vodu přímo z vodovodu, by tyto panely kvůli své ceně pravděpodobně uplatnění nenašli (1 000 litrů stojí u nás cca 40 Kč). Výrobce uvádí životnost hydro panelů na 10 let. Během této doby by podle C. Friesena mohli 2 hydro panely pomoci odstranit z oběhu až 70 000 plastových lahví.

 


Zdroj: https://inhabitat.com/new-source-solar-panels-pull-clean-drinking-water-from-the-air/zero-mass-water-source-unit-in-ecuador-by-duke-energy-2/

Zdroj: https://www.zeromasswater.com/category/zeromasswater/
         https://www.forbes.com/sites/miguelhelft/2017/11/15/meet-zero-mass-water-whose-solar-panels-pull-drinking-water-from-the-air/#1097deec370e
         https://techbox.dennikn.sk/zero-mass-solarne-panely-vytvarajuce-pitnu-vodu-zo-vzduchu/
         https://www.theverge.com/2017/11/28/16690042/zero-mass-solar-panel-harvesting-clean-drinking-water-next-level

         https://www.startitup.sk/inovativne-solarne-panely-nasli-dalsie-vyuzitie-dokazu-vyrobit-aj-pitnu-vodu/