103

Systém klimatizace CLIMAsun

Klimatické podmínky v našich končinách se mění, léta jsou dlouhé a horké. Klimatizace proto v dnešní době není luxusem, spíše standardem. Je to vlastně zařízení, které upravuje parametry vzduchu v místnosti, nebo budově. Výběr klimatizace závisí na několika faktorech, které je třeba probrat s odborníky. Její základní funkcí je chlazení, přičemž je třeba brát v úvahu jaký prostor potřebujete chladit, jeho velikost, orientaci podle světových stran, počet lidí, oken a dveří, způsob větrání a další reálné okolnosti. Po jejich zvážení vám po výběru konkrétního typu specialisté navrhnou a zrealizují způsob elektroinstalace, trasu potrubí a odvod kondenzátu, který vzniká jako vedlejší produkt chlazení.


Řešení pro domácnosti

Do domů a bytů se instalují jednotky s výkonem do cca 7 kW. Pokud chcete chladit jednu místnost, systém sestává z jedné vnější a jedné vnitřní jednotky (split). Provedení multisplit obsahuje jednu vnější a maximálně 4 vnitřní jednotky. Vnitřní jednotka může být v různých provedeních, např. nástěnná, flexi (parapetní nebo podstropní), kazetová, kanálová. Klimatizace má větší spotřebu jako např. televizor či lednice, ale v dnešní době není důvod k obavám z drahé provozu. Inverter, kterým jsou tyto systémy vybaveny, reguluje výkon kompresoru, což má za následek vysokou efektivitu provozu, delší životnost systému a nízkou hladinu hluku při provozu. Spotřeba se pohybuje v energetické třídě A ++ a A +++. V pohotovostním režimu, tzv. zero standby power, je spotřeba zařízení téměř nulová, což znamená až 90% úsporu energie. 


Řešení pro podniky a obchodní provozy

Náročnější podmínky pro provoz musí splňovat klimatizační systémy pro kanceláře, IT provozu, technologické místnosti a obchody. Jejich výkon může být různý, podle velikosti interiéru, jeho členitosti, počtu a orientace dveří a oken, způsobu větrání apod. Provedení mohou být různé, pro jednu místnost je to split (jedna vnější a jedna vnitřní jednotka) nebo multisplit (jedna venkovní a několik vnitřních jednotek). Systémy do velkých prostorů jsou vysoce flexibilní, umožňují nejen celoroční chlazení, ale i vytápění. Snížená hlučnost je zajištěna zařízením Silent. Samozřejmostí je turbo chlazení, což je vlastně expresně rychlé vychlazení prostoru. 


Další možnosti využití klimatizace

Pokud jste rozhodnuti koupit si klimatizaci, zvažte, zda neinvestovat do lepší výbavy, která vám přinese mnohem vyšší komfort pro běžný život. Kromě chladicí funkce a topení, což je již běžná výbava nejlevnějších modelů, kvalitnější systémy plní funkci čističky vzduchu od různých nečistot, bakterií a plísní. 3 care filtr je jednoduše čistitelný, s hustotou zachycení až 90% prachových částic a bakterií. Toto může být obrovská pomoc pro alergiky a astmatiky. Klimatizace můžete vybavit i ionizátorem, který obohatí vzduch v interiéru o ionty kyslíku. Ty mají schopnost vázat na sebe částečky prachu.