dom-sunmander

Dům Sunmander - realizace

Co vás napadne jako první, když slyšíte slovo nízkoenergetický. Může to být nízkoenergetický nápoj vhodný na hubnutí, může to být jogurt, nebo podobný druh potraviny. Nízkoenergetický může být i dům. Za nízkoenergetický se považuje takový dům, jehož energetická spotřeba není větší než 50 kWh / m2 za rok. Ještě lepší než nízkoenergetický dům je dům pasivní. Takový dům má energetickou spotřebu do 15 kWh / m2 za rok. A o takovém domě je celý náš projekt, který jsme nazvali Dům Sunmander.

V překrásné vesničce Horná Streda pod kopci Považského Inovce a pouze na skok od proslulých piešťanských lázní vyrostl dům, od kterého se ještě mnozí budou učit, jak stavět ekonomicky a ekologicky zároveň.

Dům Sunmander je projekt, který si stanovil jako cíl vytvořit rodinný dům, jehož hlavní zdroj energie bude energie získaná ze slunce. Pomocí fototermických solárních kolektorů. Dnes ještě nemáme technologie, pomocí kterých bychom věděli získat na Slovensku tolik energie, která by 100% pokryla energetické potřeby rodinného domu. Především v zimě je málo slunečního svitu. Dům Sunmander je proto vybaven i záložním tepelným zdrojem. Předpokládáme, že tyto dodatečné náklady nepřesáhnou 10 € měsíčně. Náklady na stavbu Domu Sunmander jsou srovnatelné s náklady na stavbu rodinného domu vytápěného plynem postaveného podle standardu A0 platného od 1. ledna 2021 na Slovensku a od 1. ledna 2020 v Čechách.

Dům Sunmander disponuje inovativními technologiemi a spolu s vysokým stupněm automatizace, možností měření a vyhodnocování množství parametrů a jejich úpravy například přes internet zajišťují téměř energetickou nezávislost při běžných nákladech na výstavbu.

Společnost effective energy se věnuje různým výzkumným a vývojovým aktivitám. V současnosti se uchází o granty z Operačního programu Výzkum a Inovace na Ministerstvu školství a Ministerstvu hospodářství a také zahajuje spolupráci se Slovenskou Technickou Univerzitou, Katedrou mechatroniky na výzkumu Solární nabíječky pro elektoromobily.

 

Benefity DOMU SUNMANDER:

· Kolaudace domu: 10. 3. 2020

· Architektonicky moderně, funkčně zaměřený dům. Svým pojetím umožňuje vysokou energetickou nezávislost na dodavatelích energie:

· Nízké náklady, postavené na inovativních technologiích

· Vysoký podíl solární energie na ohřev vody a vytápění

· Hygienický ohřev pitné vody, který zkvalitňuje životní podmínky obyvatel


použité technologie

· Tepelné čerpadlo podporované fotovoltaickou elektrárnou jako záložní zdroj tepla.

· Solární termické kolektory

· Součástí energetické akumulace v domě jsou také samotné základy domu: "základová deska".

· Moderní konstrukce domu s nízkými tepelnými ztrátami.

· Při stavbě domu jsou použity moderní technologie obnovitelných zdrojů. Je to kombinace čtyř technologií OZE.

· Uživatelské ovládání domu na dálku.

· Možnost vzdáleného servisu domu.

· Automatická výměna vzduchu, omezující koncentraci CO2 - zdravé životní prostředí - rekuperace vzduchu.

· Možnost rozšíření technologií k realizaci inteligentního domu.

 

Zde najdete Dům Sunmander > mapa

 

 


Zobrazit větší mapu