239

Potřebuji klimatizaci

Jak se Sunmander stará o náš komfort

Moderní klimatizační zařízení vzduch nejen chladí, ale i upravují. Mohou měnit jeho vlhkost, osvěžovat ho a čistit. Běžně se dnes používají i na topení. Příjemné klima už nemusí být luxusem, stává se stále častěji standardem v domech, ale i bytech. Při probíhajících klimatických změnách se zřejmě stane nezbytnou výbavou každé budovy a domácnosti.


Výhody klimatizace

První a nespornou je chlazení vzduchu v horkých letních dnech. Kromě chlazení dokáže kvalitní přístroj vzduch v místnosti čistit a osvěžovat. Mezi další funkce patří i odsávání vysoké vlhkosti, či kompletní výměna vzduchu. Běžně se využívá k vytápění mimo topné sezóny. Z uvedeného je vidět, že kvalitní klimatizace zvyšuje komfort bydlení i kvalitu vašeho života.

Druhy klimatizácí

Klimatizační zařízení fungují podobně jako lednice. Jedná se o přemístění a výměnu vzduchu z jednoho místa na druhé. Aby vzduch v místnosti ochladila, odebírá z něj teplo. Tzv. splitová klimatizace sestává z vnitřní a venkovní jednotky - jinak řečeno, z výparníku a kondenzátoru, které jsou spojeny měděným potrubím. Tzv. kompaktní klimatizace je jeden přístroj, ze kterého je hadicí vzduch odváděn ven z místnosti. Speciální a mimořádně oblíbenou kategorií jsou mobilní klimatizační jednotky. Jsou nejlevnější, ale i nejhlučnější a málo výkonné.

Správné použití klimatizace

Zde můžeme volně citovat z materiálu Úřadu veřejného zdravotnictví SR: klimatizace neškodí, ale přináší užitek, pokud rozdíl teplot mezi vnějším a vnitřním prostředím není vyšší než 5 - 7 stupňů. Při přechodu z chladného do horkého prostředí totiž může dojít k tzv. teplotnímu šoku, který může vést až k celkovému oslabení organismu. Na to, aby si tělo zvyklo na vysokou teplotu ovzduší je potřebný jistý čas na přizpůsobení se, nastavení a spuštění termoregulace.

Ekonomika a návratnost investice

I zde platí, že více může někdy znamenat méně. Investice do cenově náročnějšího zařízení se vám vrátí v podobě vyššího komfortu bydlení a funkčnosti systému. Nezanedbatelná je nižší hladina hluku, což oceníte zejména v nočních hodinách. Návratnost může být cca 2 - 3 roky, zvýšení kvality života a spokojenost - obrovská.